Захист деревини: існуючі препарати та засоби для обробки деревини


З давніх часів і по цей день деревина являється незамінним будівельним матеріалом. Вона володіє рядом позитивних характеристик, завдяки яким високо цінується серед покупців.

Але, незважаючи на всі переваги, деревина дуже вразлива і схильна до гниття, тому будь-який дерев’яний об’єкт підлягає обов’язковій обробці.

Причини, що породжують гниття дерева, наступні:

  • вологість повітря — головний ворог деревини;
  • перепади температур, сприяють розширенню або звуженню дерева;
  • конденсат, який накопичується у деревині і не виходить з неї;
  • промерзання;
  • контакт із землею.

Заходи щодо запобігання гниття доцільно проводити з моменту заготовок матеріалів для будівництва.

Гниття деревини знижує її щільність, поступово приводячи до розхитування і руйнування конструкції, що дуже небезпечно для життя і здоров’я людини, тому необхідно обов’язково здійснювати обробку.

Запобігти загниванню деревини можна, якщо з періодичністю раз на рік ретельно оглядати поверхню дерев’яної будівлі. Ознаками гниття деревини служать характерний запах гнилі і біла, тонка плівка, в місцях, заражених спорами гнилі і плісняви.

В залежності від джерел, що викликають процес гниття дерева, будуть залежати заходи щодо його запобігання.

  • наприклад, пароізоляція і теплоізоляція захищає породи дерева від конденсату.
  • Захист від атмосферної вологості забезпечать спеціальні фарби і лаки.
  • Природна сушка сонячним світлом також дозволить позбавитися від зайвої вологи.
  • Найбільш поширеними і дієвими способами є методи консервації та застосування антисептика. Принцип роботи цих методів полягає в отруйному впливі препарату на збудників гниття.

Захисні інструменти зазвичай представлені у вигляді фарб, лаків і антисептиків. Використання фарб дозволить не тільки захистити дерево від гниття, а й освіжити зовнішній вигляд. З допомогою лаків можна запобігти появі тріщин, надати дереву матовий або глянцевий вигляд, а також уникнути вицвітання поверхні.

Застосування антисептичних засобів доцільно вже на етапі появи цвілі. При виборі засобу необхідно уважно читати інструкцію, так як деякі препарати підійдуть тільки для внутрішньої обробки, наприклад, всередині будинку, а деякі — виключно для зовнішньої.

Наприклад, комбіновані антисептики підходять тільки для зовнішньої обробки, так як вони токсичні.

Якщо порівнювати засоби від гниття деревини по вартості, то слід сказати, що фарби і лаки коштують дорожче антисептиків, причому, щоб запобігти гниттю, потрібно придбати чималу кількість фарби. Так що застосування антисептика набагато вигідніше як з практичної, так і з економічної сторони.

Як правильно вибрати підходящий засіб?

При виборі захисного засобу необхідно враховувати індивідуальні особливості об’єкта, місце його розташування, мети його споруди.

наприклад, якщо об’єкт знаходиться в прибережній зоні або в самому приміщенні, де постійно зберігається високий рівень вологості, то необхідно підібрати засіб, який буде захищати деревину при температурних перепадах. Такі засоби в середньому діють до 12 років.

Також необхідно враховувати, що часто властивості препарату розраховані не тільки на запобігання гниття, а також на захист від займання деревини. Термін дії таких «багатофункціональних» засобів становить до 7 років.

Обробляти деревину часто не потрібно, однак першою тривожною ознакою, яка потребує додаткової обробки є поява тріщин на поверхні. Сучасні виробники пропонують ряд просочень, які перешкоджають руйнуванню дерева. Наприклад, «DEIMOS», допомагає позбутися від цвілі і грибка, а також підходить для внутрішньої і зовнішньої обробки.

На сьогоднішній день існує безліч засобів і препаратів, що перешкоджають гниттю деревини, тому можна побудувати будинок або інші дерев’яні об’єкти, не боячись, що вони можуть незабаром зруйнуватися. І головне, не забувайте дотримуватися всіх необхідних заходів безпеки.