Порівняння матеріалів для утеплення будинку - мінвата і пінопласт

Головним компонентом теплого і затишного будинку є хороший і якісний утеплювач. Однак в сучасному світі поки немає жодного теплоізолюючого матеріалу без недоліків.

Найпопулярнішими утеплювачами для дому та інших приміщень є пінопласт і мінеральна вата. Тому при виборі матеріалу для утеплення будинку доводиться порівнювати безліч варіантів, оцінювати їх плюси і мінуси і підбирати найбільш оптимальний для ваших умов.

Як показує практика, в останні роки найпопулярнішими стали два варіанти - пінополістирол (ППС, пінопласт) або мінвата. Варто розглянути ці матеріали для утеплення фасаду будівлі детальніше і вирішити, що краще - мінвата або пінопласт.

Нове покоління утеплювачів є результат тривалої роботи хіміків і інженерів, які методом спроб і помилок знайшли матеріали, близькі за характеристиками до ідеалу. Крім безпосередньо теплоізоляційних властивостей, пінопласт або мінвата мають високу зносостійкість і зручністю монтажу. Однак кожен з утеплювачів має і суттєві мінуси.

Критерії порівняння утеплювачів

Якщо ви вирішили утеплити свій будинок і не можете вибрати, які якості утеплювача важливі для вас, ознайомтеся з переліком критеріїв, на які варто звернути увагу при виборі матеріалу для теплоізоляції:

Однією з найважливіших якостей мінеральної вати є високий опір горінню.

 • низький рівень теплопровідності, який не змінюється в залежності від оточуючих умов, є головним критерієм при виборі утеплювача;
 • однакові властивості і при низьких, і при високих температурах навколишнього повітря;
 • довговічність експлуатації і зносостійкість;
 • низький рівень поглинання вологи;
 • міцність до механічного та хімічного впливу;
 • низька питома вага теплоізоляційного шару матеріалу;
 • легкість і простота монтажу;
 • стійкість до біологічного впливу;
 • безпека матеріалу для здоровя людини і навколишнього середовища.

Саме порівняння матеріалів по перерахованим критеріям дозволить вибрати той матеріал, який краще підходить саме вам. Крім того, варто мати на увазі, що не всі ці критерії важливі саме для вас, так що варто визначитися з головними показниками.

Характеристика мінеральної вати

Мінвата (кам’яна вата) - теплоізоляційний матеріал, який має волокнисту структуру з хаотичним розташуванням волокон. Вона виходить шляхом переплавки відходів металургійного виробництва (магматичних і метаморфічних гірських порід і їх сумішей).

Схема утеплення стін зсередини мінеральною ватою.

Саме матеріали, з яких виготовляється мінвата, визначають головні переваги даного утеплювача:

 1. Низьку провідність тепла.
 2. Високу опірність горінню.
 3. Стійкість до біологічного впливу.

Найпоширенішим видом мінеральної вати є базальтова вата і її похідні. Мінеральний утеплювач може бути виготовлений з порфіриту, шлаку та інших мінералів, які мають в складі кремнезем, оксиди заліза і магнію.

Абсолютно всі мінеральні утеплювачі пожежостікі, не плавляться навіть при температурі 1000°С, перешкоджають поширенню вогню по своїй поверхні. Високий рівень теплоізоляції досягається тільки в сухому стані. При наявності вологи в своєму складі мінвата трохи втрачає ступінь даної властивості. Пориста структура утеплювача сприяє пропусканню пари і накопиченню вологи. І чим більше води всередині мінеральної вати, тим гірше її теплоізоляційні властивості. Однак висока паропропускна здатність дає можливість використовувати мінвату як утеплювач для деревяних будинків, що дозволяє «дихати» стінам будинку. Якщо ж утеплювач не пропускає пар, то це позбавить деревяний будинок головної його переваги - виведення пари за межі будівлі, і буде сприяти утворенню конденсату, а, відповідно, і вогнищ гниття.

Характеристики пінопласту

На відміну від мінеральної вати, пінопласт може служити набагато довше в умовах критичних температур.

Пінополістирол отримують шляхом спінювання спеціального полімеру. Саме завдяки технології виробництва, пінополістирол має пористу структуру, що підвищує теплоізоляційні властивості, і низьку питому вагу. Крім того, пінополістирол відрізняється високою міцністю, що обумовлено його структурою, що складається з безлічі бульбашок, з’єднаних одна з одною. Кожна з цих бульбашок бере на себе частину навантаження, завдяки чому матеріал пручається механічному впливу.

Специфічний спосіб з’єднання пухирців один з одним визначає монолітність матеріалу, що, в свою чергу, забезпечує міцність і надійність утеплювача. Саме монолітність сприяє довговічності експлуатації. За термінами використання пінопласт не поступається мінеральній ваті. І навіть більше - при тривалій роботі в умовах критичних температур більшість мінеральних ват розшаровується, деформується і кришиться. Пінополістирол ж не схильний до такого зносу.

Структура пінополістиролу визначає головні його властивості: низька теплопровідність, низька питома вага і висока міцність. Крім того, при виробництві пінопласту йому простіше надати необхідну форму, тому на заводах випускають утеплювач у вигляді плит, модулів для опалубки, блоків або декоративних елементів. Завдяки різноманітності форм, пінопласт простий і зручний в монтажі, що скорочує терміни робіт по теплоізоляції фасаду.


Порівняння утеплювачів
за головними критеріями

Так що краще мінвата або пінопласт?

паропроникність матеріалу

Коефіцієнт пропускання пари у пінополістиролу становить 0,03, тоді як у мінеральної вати відповідне значення рівне 0,3. Виходячи з цього, можна зробити висновок, що мінвата пропускає пар в 10 разів краще, ніж пінополістирол. Однак в системі утеплення загальна паропроникність визначається за тим матеріалом, який має найменше значення даного критерію. Відповідно, якщо в системі утеплення, крім мінеральної вати, використовуються матеріали з низькою паропроникністю, то це нівелює перевагу мінеральної вати перед пінопластом. Більш того, застосування полімерних матеріалів з низькою паропроникністю в поєднанні в мінватою може принести негативні наслідки. Волога, проникаючи через шар вати, накопичується на її поверхні і знижує теплоізоляційні властивості. В такому випадку краще використовувати матеріали з високою паропроникністю, або проектувати хорошу пароізоляцію шару утеплювача. Пінополістирол ж сам по собі є перешкодою для водяної пари, тому волога не накопичується на його поверхні, а виводиться назовні за допомогою вентиляції фасаду.

Саме ця відмінність властивостей утеплювачів обумовлює вибір мінеральної вати при деревяному будівництві, а пінопласту - при створенні вентильованого фасаду.

опір горінню

У цій якості перше місце належить мінеральним утеплювачам. Як вже говорилося раніше, мінвата є абсолютно негорючим матеріалом і витримує нагрівання до 1000°С, в той час як пінопласт є досить горючим матеріалом, який добре плавиться і підтримує власне горіння.

вартість утеплювача

Пінополістирол обходиться дешевше мінвати в кілька разів, що обумовлено технологією його виробництва. При цьому вартість робіт з утеплення будівлі даними матеріалами практично дорівнює.

зручність і простота монтажу

 

Схема утеплення стін пінопластом.

Властивості порівнюваних матеріалів визначають зручність монтажу. Пінополістирол є пружним матеріалом, який добре перешкоджає механічному впливу. Тому його краще різати і шліфувати для надання потрібної форми, проте вельми складно зістикувати без додаткових матеріалів, що призведе до утворення містків холоду. Для стикування плит з пінопласту необхідне застосування спеціального клею або монтажної піни. На відміну від нього, мінвата може бути пружною тільки у вигляді матів, проте при з’єднанні двох ділянок утеплювача вона практично не має стиків, що сприяє підвищенню теплоізолюючих властивостей і відсутності містків холоду.

теплопровідність

Якщо порівнювати ці два види утеплювача по головній їх характеристиці, то складно знайти велику різницю. Однак це характерно при тестуванні матеріалів в однакових умовах. На практиці ж можливі деякі винятки. Наприклад, однакові показники теплоізоляції показують листи пінопласту і мінвата високої щільності, виготовлена з базальтових порід. Якщо ж в утепленні використовується мінеральна вата, яка поставляється в стислому вигляді (рулони утеплювача), то при расправлении матеріал може кілька втрачати в теплоізоляції через неоднорідність.

Принцип роботи обох утеплювачів приблизно однаковий. Вони мають у своїй структурі деякий обєм повітря, який не дає теплому повітрю з одного боку перемішуватися з холодним повітрям з протилежного боку. І якщо пінополістирол завжди містить однаковий обсяг повітря в своєму складі, а значить і незмінні теплоізоляційні властивості, то в мінеральній ваті відбувається деякий рух повітря, що призводить до переносу тепла через шар утеплювача. Саме тому всі виробники використовують в своєму обладнанні (холодильники, водонагрівачі, кухонні плити) саме пінопласт, а не мінвату. Крім того, мінеральна вата, як вже говорилося раніше, не може бути використана в поєднанні з іншими полімерними матеріалами через високу паропроникність, тоді як пінополістирол цього недоліку позбавлений.

безпека матеріалу

Існує думка, що при експлуатації утеплювача з пінопласту з нього виділяються шкідливі речовини, які можуть вплинути на здоровя людини або навколишнє середовище. Крім того, вважається, що пінопласт дуже недовговічний і через 10-15 років потребує заміни. Однак ці переконання характерні для пінополістиролу першого покоління, так як він містив в собі фреон, укладений в стіроловий оболонку. Саме ця умова накладала обмеження на використання пінопласту в утепленні житлових приміщень.

Однак тривала робота хіміків і інженерів, а також введення норм на екологічність привели до того, що фреон виключили зі складу пінопласту, що підвищило його безпеку. Однак навіть за таких умов не варто захоплюватися піноплістиролом у внутрішньому утепленні.

Що стосується недовговічності, то це повязано з тим, що пінопласт має властивість руйнуватися під впливом ультрафіолету, який міститься в прямому сонячному світлі. Однак в сучасному будівництві шар утеплювача зазвичай прикривають декоративним облицюванням, що практично виключає вплив сонячного світла, а значить і продовжує життя утеплювача.

Мінеральна вата, на відміну від пінопласту, вважається безпечним матеріалом. При її експлуатації не виділяється ніяких речовин, тому вона може бути використана для утеплення внутрішніх стін будинку. На тривалість ж експлуатації може вплинути тільки механічна дія або неправильне використання парозахисту, що буде сприяти накопиченню вологи і можливого подальшого руйнування матеріалу.

Підсумовуючи вищевикладене, слід зазначити, що кожен з видів утеплювачів має свої плюси і мінуси. Що краще, мінвата або пінопласт, вирішувати саме вам, залежно від умов будівництва і ваших уподобань.

Тепла вашому дому!