Чим захистити деревину від передчасного гниття?

Деревина є найпопулярнішим матеріалом для будівництва. З неї зводять стіни, покрівельні системи, вона використовується при будівництві фундаментів, для оздоблювальних робіт. Щоб дерево служило довго, необхідно забезпечити його повну захист від гнилі. Для цього застосовуються різні склади, захистити дерево можна за допомогою спеціальних фабричних антисептиків, але є безліч рецептів, які легко готуються своїми руками, забезпечуючи відмінну і довготривалий захист матеріалу.


Найкраще для попередження подальшого утворення гнилі використовувати лляне масло.

Причини і ознаки гниття

Деревина починає гнити, зявляються комахи, грибки, цвіль, зайва вологість іноді через те, що будівля перебуває на вологому грунті або поруч є водойма. Невиконання норм і вимог будівельного процесу, неправильне використання або повна відсутність гідроізоляції, пароізоляції, вентиляції - це ще не весь перелік причин можливого гниття.

Саме гниття характеризується тим, що структура дерева порушується, на поверхні зявляються темні плями, глибокі тріщини, виникає неприємний і специфічний запах. Матеріал починає розшаровуватися на волокна або пластини.

Перша стадія добре помітна, на поверхні виникають вдавленности, світлі плями, всередині є порожнечі.

При гнитті деревини на поверхні виникають вдавленности, світлі плями, всередині є порожнечі.

Далі ситуація тільки погіршується, матеріал стає мяким, легко розламується, його міцності зводяться до нуля. Це може привести до самих небезпечних ситуацій, наприклад, руйнування конструкції.

Ознаками руйнування деревини є:

 • сильне і різка зміна природного забарвлення;
 • поява на поверхні поздовжніх, поперечних тріщин з неприємним запахом;
 • різка втрата міцності властивостей, часто конструкції починають підломлюватись;
 • повне руйнування структури.

Твердість матеріалу при цьому сильно знижується, приблизно до 15-35 разів, в якості конструкційного кошти деревина вже стає повністю непридатною. Треба відзначити, що гниття є процесом незворотнім, тому потрібна попередня надійний захист від цього.

Види захисту деревини

Щоб деревина не гнила, потрібно перш за все захистити її від вологи.

Зупинити гниття деревини можна різними методами. Але це повинні бути комплексні заходи, так як тільки один антисептичний склад повністю будівельний матеріал захистити не зможе, він лише ненадовго відтягне процес.

Комплекс заходів по захисту деревини:

 1. Конструкційна захист полягає в застосуванні біологічних агентів, які надійно оберігають матеріал від руйнування і проникнення цвілі, грибка всередину.
 2. Фізичні заходи полягають в застосуванні різних плівок, мембран та інших гідроізоляційних сучасних матеріалів, якими покривається поверхню.
 3. Використання спеціального захисного зовнішнього покриття.
 4. Антисептики, тобто спеціальні біоциди, які надійно захищають деревину від зайвої вологості завдяки своїм складом, відмінній роботі біологічних агентів.
 5. Стерилізація, або хімічна обробка, що дозволяє знищити всі біологічні агенти, руйнують матеріал.
 6. Виконання всіх вимог під час будівництва, що стосуються вентиляції, пароізоляції, гідроізоляції, утеплення.

Як захистити деревину самостійно?

 

Про те, як захистити деревину від гнилі, необхідно подбати ще на етапі проектування будівлі. Матеріал готується заздалегідь, висушується, після чого вже може бути використаний в якості сировини для будівельних конструкцій. Щоб виконати такий захист, необхідно в точності дотримуватися умов:

 1. Для зведення будівлі спочатку треба брати тільки суху деревину, волога не підходить абсолютно.
 2. Перед початком будівництва вся деревина повинна бути оброблена спеціальними складами.
 3. Під час будівництва необхідно забезпечити правильний режим повітрообміну, використання ізоляційних матеріалів.
 4. Обовязково для будь-якої будівлі наявність вентиляційної системи.

Для деревяного будинку треба передбачити наявність якісної гідроізоляції. Використовуються толь, полімерні ПВХ-мембрани, руберойд та інші матеріали. Щоб захистити деревину від гниття, необхідно подбати і про фундамент. Він теж повинен бути захищений від вологи. Застосовуються різні методи гідрозахисту, включаючи обклеювальна, обмазувальні, проникаючі матеріали. Для самої деревини застосовуються спеціальні склади, в тому числі і вже готові антисептичні. Їх можна купити в магазині або приготувати самостійно. Для цього використовуються прості компоненти, вартість яких цілком прийнятна.

Як самостійно приготувати склади для захисту деревини?

Для самостійного приготування розчину для захисту деревини від гниття, обов’язково знадобиться пшеничне або житнє борошно.

Щоб запобігти гниттю, можна скористатися вже готовими розчинами, які сьогодні в великому асортименті пропонуються різними виробниками. Але є і безліч досить ефективних рецептів, які можна приготувати самостійно. Як найпростіший розчину застосовується кальцинована сода 5-10% -ва, яка при температурі суміші в 40-60 ° C наноситься на поверхню матеріалу. Цю процедуру треба повторити до 3 разів, після чого рясно промити деревину водою.

Але є і більш дієві методи:

 • шведський спосіб;
 • фінський спосіб обробки деревини.

Шведський метод дозволяє ефективно захистити дерево від гниття. Для цього готується клейстероподібний склад, який і наноситься на поверхню матеріалу. Для приготування суміші необхідно взяти такі інгредієнти:

 • пшеничне або житнє борошно - 1100 г;
 • залізний купорос - 500 г;
 • звичайна кухонна сіль - 500 г;
 • фарбувальний пігмент (сухий на основі вапна) - 500 г;
 • натуральна оліфа - 500 г;
 • чиста вода - приблизно 9 л.

Спочатку воду треба прокипятити, після чого в отриманий окріп додати борошно, ретельно розмішати, щоб вийшов клейстер. Далі до складу додаються сіль, купорос, пігмент. Все дуже ретельно й інтенсивно перемішується, додається оліфа і ще трохи води. Необхідно попередньо її розділити на 2 частини, спочатку кипятиться 6 л, після чого вже в кінці додається 3 л. Вода доливається до тих пір, поки склад не прийме консистенцію фарби. Дерево покривається розчином відразу після його приготування, використовувати холодну суміш не можна.

Фінський захисний склад


Фінський захисний розчин слід наносити на ніч.

Склад фінського розчину для захисту майже нічим не відрізняється від попереднього, але є особливості його нанесення. Для приготування необхідно взяти наступне:

 • звичайна пшенична (житнє) борошно - 700 г;
 • кухонна кухонні сіль - 350-400 г;
 • залізний купорос - 1500 г;
 • пігмент (на основі вапна) - 1500 г;
 • чиста вода - 9 л.

Готується така захисна суміш від гнилі аналогічним способом. Але фарбувати можна деревину, якщо вона вкрита від сонця. Рекомендується проводити ці роботи на ніч. Тоді розчин повністю вбереться в матеріал, не висохне завчасно. Наносять зазвичай 2 шари суміші, щоб результат був краще.

Захист деревини перед будівництвом - це найважливіший етап, без якого сьогодні не обходиться жодна робота. Гниття є процесом незворотнім, а при впливі вологи, осадових і грунтових вод таке пошкодження відбувається дуже швидко, зупинити його складно, а часто, просто неможливо. Щоб максимально захистити деревину, використовуються різні склади, як вже готові фабричного виробництва, так і зроблені своїми руками. Наноситься захист зазвичай в кілька шарів, при цьому необхідно звертати увагу на рекомендації виробника, так як способи нанесення можуть сильно відрізнятися.